ožujak 2025
Alma je voditeljica Odjela za upravljanje rizicima i kontroling, a u GRAWE Hrvatska je od 2017. godine. Osim voditeljske uloge u kontrolingu, Alma je preuzela i funkciju predsjednice Odbora za održivost, a svoje stručno mišljenje i izazove s kojima se susreće podijelila je s nama tijekom intervjua.
Održivost je goruća tema. Na snagu stupaju nove regulative, pravila i zahtjevi za tržište kojima se moramo prilagoditi, a tvoj je odjel velikim dijelom zadužen ESG. Što za tebe znači održivost?
Umjerenost i život u skladu s našim realnim potrebama, trud da živimo u balansu s prirodom i s društvom kojeg smo dio te osvještavati svoje postupke. Sadašnjost nam pokazuje da smo tijekom prošlosti zagazili debelo preko kapaciteta svijeta, stoga djelovanje na osobnoj i institucionalnoj razini više nije pitanje izbora, nego podrazumijevanja i obveze. Održivost uključuje i odnos prema ljudima. Većina nas je svjesna ove teme, ali smatramo da nas se to ne tiče i da ne možemo osobno puno napraviti. Inicijativa o održivosti pokušava u nama pokrenuti određenu promjenu po tom pitanju, da razmišljamo o svojim postupcima i njihovim posljedicama.
Što za GRAWE znači održivost?
To je čitav niz aktivnosti i praksi koje dovode u ravnotežu ekološki, društveni i upravljački aspekt poslovanja. Aktivnosti uključuju rast ekološke odgovornosti i osvještavanje o utjecaju na zajednicu. Održivo poslovanje uključuje i dugoročnu ekonomsku održivost, tj. ostvarivanje financijskih ciljeva tvrtke bez ugrožavanja ciljeva održivosti. Bitan aspekt je i transparentnost i otvorena komunikacija prema korisnicima. Po mom mišljenju, najveća prednost za nas je činjenica da se poslovna filozofija oduvijek bazira na održivoj strategiji, stoga su osnovni postulati ove ideologije nama vrlo bliski. S novim regulatornim zahtjevima Društvo dodatno nadograđuje i obogaćuje osnovne postavke, a nije primorano mijenjati temelje.
Što je trenutno najveći izazov u tijeku prilagodbe novim regulativama?
I dalje je to dostupnost podataka, kao i nejasnoće u razumijevanju pojedinih odredbi regulative. Radi se o vrlo detaljnim informacijama kojima sudionici na financijskim tržištima trebaju raspolagati kako bi bili usklađeni s regulatornim zahtjevima, bili u mogućnosti objaviti rezultate određenih izračuna pokazatelja održivosti te pratiti napredak u svojim postavljenim ciljevima održivog poslovanja. Izazov su i ljudski resursi jer je nužan i razvoj novih alata koje nije moguće implementirati preko noći, a koji trebaju postati dio dugoročne poslovne strategije.
Koji su ključni koraci za osiguravanje postizanja ciljeva koji odgovaraju zahtjevima?
Potrebno je osigurati poslovnu strategiju koja će u sebi sadržavati i održive ciljeve. Naša Uprava je aktivno uključena, redovno sudjeluje na Odboru za održivost te analizira i odlučuje o prijedlozima radnog tima što Društvu osigurava dobre preduvjete za daljnji razvoj održivog poslovanja. Potrebno je formalizirati tijelo koje će brinuti o pitanjima održivosti pa je sukladno osnovan Odbor za održivost koji za cilj ima praćenje regulatornih zahtjeva, pravodobnu razmjenu informacija, savjetovanje i izvještavanje na području održivosti u poslovanju te jačanje svijesti o potrebi održivog načina razmišljanja u svim sferama poslovanja. Osnovana je i radna grupa ESG koja se bavi operativnim pitanjima vezanim za daljnji razvoj održivog poslovanja u Društvu. Rezultat rada grupe je i nedavna lista prijedloga aktivnosti koje naše Društvo može poduzeti.
Koliko ti je važan tvoj tim – kako funkcionirate?
Iznimno mi je važan, s njima dijelim ured i najveći dio svog dana. Jako nam je bitno da dobro komuniciramo i da smo otvoreni jedni prema drugima, da se razumijemo i prihvaćamo. Mogu se osloniti na njih, a vjerujem i oni na mene. Smatram da je pozitivno i poticajno okruženje neophodno za kvalitetan rad, jer jedino u takvoj atmosferi možemo rasti, ostvariti maksimum i biti zadovoljni.
Alma, nekoliko savjeta za kolege za kraj.
Vjerujem da svatko treba početi od sebe i od malih stvari, kako privatno tako i u poslovnom okruženju. Razmislimo na koji način možemo pridonijeti svojoj okolini, osvijestimo način na koji se ponašamo prema okolišu te prema svojim kolegama i prema korisnicima. Ne očekujmo promjenu od drugih nego krenimo mijenjati sebe.